This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Które z opakowań jednorazowych można poddać recyklingowi?
Branża opakowań jednorazowych przechodzi rozkwit, od kiedy zwiększyła się świadomość, związana z ochroną środowiska. Eko trendy sprawiły, że coraz więcej przedsiębiorców dba o to, aby stawiać na opakowania biodegradowalne. Zobaczmy, które z opakowań jednorazowych wykorzystywanych w branży gastronomicznej można poddać recyklingowi.
Opakowania nadające się do recyklingu – jak są oznaczane?
Opakowania jednorazowe, które można poddać recyklingowi, posiadają odpowiednie oznaczenia. Można je poznać po trzech zielonych strzałkach, tworzących pętlę, które informują, że dane tworzywo może zostać poddane recyklingowi. W niektórych przypadkach wewnątrz pętli znajduje się informacja, dotycząca tego, jaki procent materiałów użytych do produkcji danego opakowania pochodzi z recyklingu. Czasami dodatkowo podawana jest nazwa materiału, z jakiego opakowanie ekologiczne zostało wykonane.
Jakie opakowania można oddać do recyklingu?
Opakowania jednorazowe wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, jednak nie wszystkie mogą zostać poddane recyklingowi. Poniżej przedstawiamy listę opakowań ekologicznych, zdatnych do recyklingu.
Opakowania papierowe
Najpopularniejsze wśród opakowań eko, są opakowania jednorazowe z papieru ekologicznego. W przeciwieństwie do plastiku papier dużo szybciej ulega biodegradacji. Co więcej, opakowania papierowe świetnie nadają się do recyklingu, ponieważ ze zużytych produktów można odzyskać surowiec i wykonać nowe opakowania. Istnieją różne rodzaje papieru do opakowań, między innymi papier falisty oraz papier Kraft. Jeżeli zależy Ci na ekologicznym aspekcie opakowań z papieru, wybieraj produkty opatrzone certyfikatem FSC.
Opakowania z bambusa i trzciny cukrowej
Powszechnie wykorzystywaną biodegradowalną alternatywą dla plastiku są naczynia z bagassy, czyli trzciny cukrowej oraz bambusa. Opakowania wykonane z zasobów odnawialnych wyróżniają się dużą trwałością i odpornością na wilgoć. Podczas tworzenia produktów z trzciny cukrowej, zmiażdżone łodygi zwane miazgą, które stanowią pozostałość produkcji, mogą zostać ponownie wykorzystane i użyte do produkcji nowych opakowań. Opakowania z bambusa i trzciny cukrowej sprawdzają się zarówno do gorącej, jak i zimnej zawartości.
Niektóre rodzaje plastiku
Odzysk plastiku również jest możliwy w branży recyklingowej, jednak tylko w przypadku niektórych rodzajów tego tworzywa. Do plastików, które często wykorzystywane są w branży opakowań jednorazowych i mogą być poddane recyklingowi, zaliczamy:
● PET: politereftalan etylenu;
● PP: polipropylen;
● PS: polistyren.