This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Jakie rodzaje kubków jednorazowych podlegają opłacie SUP?
Unijna dyrektywa SUP dotycząca stosowania w lokalach gastronomicznych opakowań z tworzywa sztucznego weszła w Polsce w życie w styczniu 2024 roku. Dla przedsiębiorców, korzystających z takich opakowań jest to duża zmiana, ponieważ wg. dyrektywy muszą oni pobierać dodatkową opłatę od użytkownika końcowego za korzystanie z opakowań jednorazowych z określonych tworzyw sztucznych. Dyrektywa dotyczy między innymi kubków jednorazowych i wieczek do ich zamykania. O jakie kubki chodzi? Postaramy się wyjaśnić w tym artykule.
Jakich opłat dotyczy dyrektywa SUP?
Zgodnie z dyrektywą SUP pierwsza pobierana jest przez jednostki handlu detalicznego, hurtowego oraz lokale gastronomiczne od klienta końcowego. Dotyczy ona produktów spożywczych sprzedawanych w opakowaniach jednorazowego użytku, a klientem końcowym nazywamy osobę, która nabywa opakowanie bez intencji dalszej odsprzedaży, czyli prościej mówiąc, klienta baru czy restauracji.
Dyrektywa dotyczy opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w tym kubków jednorazowych oraz wieczek i pokrywek. Co to oznacza? Według nowych przepisów właściciele lokali gastronomicznych korzystający z kubków jednorazowych z tworzyw sztucznych, czyli np. plastiku, są obowiązani pobierać dodatkową opłatę od klientów, która związana jest z korzystaniem z opakowań, których produkcja nie jest korzystna dla środowiska. Opłata wynosi 20 gr netto od kubka jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego z pokrywką lub bez. Opłatę można wliczyć w cenę produktu, jednak powinna być uwzględniona na paragonie, a każdy przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia ewidencji tych opłat.
Raz do roku przedsiębiorcy przekazują pobrane opłaty na konto Urzędu Marszałkowskiego w województwie, na terenie którego działa dany punkt sprzedaży, czyli konkretna restauracja lub kawiarnia. Urząd przekazuje 95% uzyskanej kwoty na NFOŚ, a pozostałe 5% na rzecz budżetu województwa z przeznaczeniem na koszty egzekucji tych opłat.
Nie chcesz pobierać opłat, związanych z dyrektywą SUP? Postaw na ekologiczne rozwiązania
Kubki papierowe potrzebują oczywiście dodatkowych akcesoriów. Lokal, który nie chce pobierać opłaty SUP od użytkownika końcowego, musi zrezygnować również z plastikowych słomek i wieczek do kubeczków. Na szczęście można je zamienić na ekologiczne alternatywy. Papierowe słomki do napojów pomogą wdrożyć politykę zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie nie są objęte dodatkową opłatą. W ofercie PickUrPack właściciele lokali gastronomicznych mogą wybierać wśród słomek o różnorodnej kolorystyce, co pozwoli im urozmaicić ofertę. Pokrywki z trzciny cukrowej to dobra opcja na to, aby zastąpić plastikowe wieczka i stworzyć ekologiczny pojemnik na napój, który nie będzie podlegał opłacie SUP.