dyrektywa SUP

Od 1 stycznia 2024 roku weszła w życie dyrektywa SUP, zobowiązująca przedsiębiorców do pobierania od klientów dodatkowej opłaty za opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych. Zyskane w ten sposób środki zostaną przekazane na rachunki urzędów marszałkowskich. Co nowa dyrektywa oznacza dla przedsiębiorców? Czy będą musieli liczyć się z nowymi opłatami za opakowania jednorazowego użytku?

 

Czym jest dyrektywa SUP i jakie są jej cele?

Ustawa SUP (Single Use Plastic) to tzw. ustawa antyplastikowa z dnia 14.04.2023, której celem jest ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, związanego z odpadami plastikowymi jednorazowego użytku. Dyrektywa dotyka w pierwszej kolejności lokale gastronomiczne, sprzedające jedzenie na wynos, ponieważ to sprzedawcy zobowiązani są do wprowadzenia dodatkowej opłaty za opakowania jednorazowe. Zwiększone koszty w najwyższym stopniu dotkną jednak użytkowników końcowych, czyli kupujących jedzenie na wynos, ponieważ to oni zapłacą więcej za zamówiony produkt.

 

Dyrektywa SUP – jakich produktów dotyczy?

Ustawa SUP odnosi się do opakowań jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych, między innymi:

●       kubków na napoje (w tym pokrywki i wieczka);

●       pojemników na żywność: pudełka z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczenia w nich żywności, która jest: zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika, przeznaczona do spożycia bezpośredniego na miejscu lub na wynos, gotowa do spożycia bez dalszej obróbki (np. podgrzewania).

 

Ustawa SUP – wysokość opłat

Wysokość opłat za jedną sztukę opakowania jednorazowego wykonanego z tworzywa sztucznego wynosi odpowiednio:

●       kubki na napoje, w tym pokrywki i wieczka: 0,20 zł netto za sztukę;

●       pojemniki na żywność: 0,25 zł netto za sztukę.

 

Dyrektywa SUP – jak to wpływa na przedsiębiorców?

Według ustawy przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, hurtowego lub jednostkę gastronomiczną jest zobowiązany do pobierania opłat za wchodzące w treść ustawy opakowanie jednorazowe od użytkownika końcowego.
 
Chcąc dokładniej zrozumieć, co dyrektywa oznacza dla lokali gastronomicznych, należy wyjaśnić pojęcie użytkownika końcowego. Otóż użytkownikiem końcowym nie jest przedsiębiorca kupujący opakowania jednorazowe od dostawcy, a osoba indywidualna, która nabywa produkt bez planu dalszej odsprzedaży. Kto więc zapłaci dodatkowy podatek? Przybliżmy to na przykładzie: jeżeli kupujesz kawę na wynos w kubku z tworzywa sztucznego, zapłacisz stałą opłatę za napój powiększoną o dodatkową opłatę za opakowanie, ponieważ jesteś klientem końcowym. Dodatkowa opłata nie jest pobierana od przedsiębiorców, dlatego właściciele lokali gastronomicznych nie muszą martwić się o to, że przy zamawianiu opakowań jednorazowych od PickUrPack będą płacili więcej. Nasze ceny utrzymują się na stałym poziomie, a że naszymi partnerami są tylko klienci biznesowi, którzy kupują produkty z zamiarem dalszej odsprzedaży, nie musimy wliczać w cenę dodatkowych podatków.