This is a demo store. No orders will be fulfilled.
Zrównoważony Rozwój w Gastronomii: Jak restauracje mogą redukować odpady poprzez ekologiczne opakowania jednorazowe
Niektóre źródła podają, iż to branża gastronomiczna jest jednym z największych producentów odpadów, gdyż to właśnie z tej strony na śmietnik każdego dnia trafiają duże ilości resztek jedzenia i innych materiałów. Eko trendy sprawiły, że branża gastronomiczna stała się bardziej świadoma zagrożeń dla środowiska, związanych z nadmiernym gromadzeniem się odpadów. Dlatego też przedsiębiorcy zaczęli podejmować działania, mające na celu redukcję ilości śmieci. Mogą to zrobić między innymi poprzez wykorzystywane ekologicznych opakowań jednorazowych. Zobaczmy, na czym polega zrównoważony rozwój w gastronomii i dlaczego warto stawiać na ekologię.
Zrównoważony rozwój w gastronomii – o co chodzi?
Zrównoważony rozwój w gastronomii to koncepcja, która ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie ochrony środowiska. Istnieją różne aspekty, które związane są ze zrównoważonym rozwojem w lokalach gastronomicznych, jednak jednym z najważniejszych i najczęściej stosowanych elementów, są ekologiczne opakowania jednorazowe. Zobaczmy, w jaki sposób korzystanie z opakowań biodegradowalnych może wpłynąć na redukcję odpadów.
Znaczenie opakowań ekologicznych w dbaniu o środowisko
Opakowania nieekologiczne to jedno z największych źródeł zanieczyszczenia planety. Tony plastiku, który rozkłada się średnio od 100 do 1000 lat gromadzą się na wysypiskach śmieci. Tymczasem społeczeństwo w dzisiejszych czasach przyzwyczaiło się do dań na wynos, co znaczy, że wykorzystuje się więcej opakowań jednorazowych. To właśnie ze względu na ochronę środowiska, Unia Europejska wprowadziła znaczne ograniczenia w zakresie stosowania opakowań jednorazowych z plastiku w gastronomii. Na szczęście pojawiło się wiele ciekawych alternatyw w postaci opakowań ekologicznych. Opakowanie, które można nazwać eko, musi spełniać kilka ważnych zasad:
● być zdatne do recyklingu;
● być wolne od surowców i tworzyw zanieczyszczających środowisko;
● jeżeli opakowanie jest barwione, musi zawierać ekologiczne tusze i farby.
Największą zaletą opakowań ekologicznych jest ich biodegradowalność, co znaczy, że ulegają rozkładowi znacznie szybciej, niż opakowania plastikowe. Możliwość recyklingu pozwala na oszczędność surowców poprzez ponowne wykorzystanie materiałów do produkcji. Warto wspomnieć również o tym, że opakowania ekologiczne są bezpieczne dla człowieka i w stosowaniu z żywnością.
Z jakich materiałów produkuje się opakowania ekologiczne?
Oferta ekologicznych opakowań do żywności jest szeroka, najczęściej wykonuje się je z:
● papieru;
● trzciny cukrowej;
● skrobi kukurydzianej;
● liści palmowych;
● bambusa;
● https://www.pickurpack.com/pl_pl/ps_pp_pet;
● drewna.
Opakowania ekologiczne stanowią ważny krok w dbaniu o środowisko, dlatego coraz więcej lokali gastronomicznych decyduje się na korzystanie z takich rozwiązań. Opakowania eko mogą nie tylko podnieść prestiż lokalu, ale też mają wpływ na redukcję odpadów, co przyczynia się do utrzymania zdrowia planety.