zakaz sprzedaży sztućców plastikowych

Dyrektywa UE o zakazie korzystania z niektórych produktów plastikowych sprawiła, że wielu przedsiębiorców z branży gastronomicznej obleciał strach. Na szczęście przyjęta dyrektywa nie ogranicza korzystania z jednorazowych sztućców wykonanych z surowców naturalnych, których na rynku jest całkiem sporo. Zobaczmy, jakie są alternatywy dla plastikowych łyżek i widelców.

 

Co zamiast sztućców plastikowych?

Do tej pory w barach szybkiej obsługi, na wszelkiego rodzaju eventach, a także w restauracjach oferujących dania na wynos, dominowały sztućce plastikowe. Niestety postępujące zanieczyszczenie środowiska sprawiło, że konieczne okazało się ograniczenie wykorzystywania produktów z plastiku, który długo się rozkłada i stanowi znaczne obciążenia dla atmosfery. Przyjęte postanowienia nie weszły w życie od razu, dając producentom sztućców jednorazowych czas na to, aby przygotować się do nadchodzących zmian. W odpowiedzi na nowe przepisy powstały ekologiczne sztućce z materiałów naturalnych.

 

Sztućce drewniane

Sztućce z drewna wyróżniają się tym, że są lekkie i wytrzymałe. Wytwarza się je z drzew szybko rosnących, takich jak brzoza, topola czy wierzba, choć dużą popularnością cieszą się także sztućce z bambusa. Sztućce drewniane to produkty w 100% naturalne, które bez przeszkód mogą zastąpić wykorzystywane przez lata noże, widelce i łyżki z plastiku. Do ich produkcji nie stosuje się żadnych szkodliwych substancji, które wykazują niekorzystny wpływ na środowisko. Takie sztućce są w pełni biodegradowalne i można je wykorzystać do recyklingu.
 
Sztućce z drewna są trwałe i wyróżniają się ciekawym designem, przez co chętnie wybierane są na różnego rodzaju eventy, podczas których serwuje się dania na wynos. Ze względu na dużą wytrzymałość na wysoką temperaturę, można je wykorzystać zarówno do dań zimnych, jak i gorących.

 

Na co zwracać uwagę podczas wyboru drewnianych sztućców jednorazowych?

Sztućce drewniane stanowią najlepszą alternatywę dla stosowanych przez wiele lat sztućców plastikowych. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, powinni stawiać na sztućce od sprawdzonego dostawcy, najlepiej z certyfikatem FSC, który świadczy o legalności pozyskiwania drewna. 

Warto sprawdzić, czy sztućce drewniane są odpowiednio trwałe, aby można je było wykorzystać także do twardszych produktów spożywczych. Lokale gastronomiczne chętnie stawiają na noże, widelce i łyżki z certyfikowanego drewna brzozowego, które wykazuje dużą odporność na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne.

 

Dlaczego drewniane sztućce to najlepsza alternatywa dla plastiku?

Zakaz stosowania sztućców plastikowych sprawił, że wielu właścicieli lokali gastronomicznych zaczęło szukać naturalnej alternatywy. Wybór padł na sztućce drewniane, ponieważ w pełni spełniają standardy ekologiczne, a jednocześnie wyróżniają się trwałością i ciekawą estetyką. Łyżki, widelce i noże z drewna mogą być wykorzystywane do każdego rodzaju potraw, a przy tym są w pełni biodegradowalne.